«دوستت دارم»

تاملاتی درباره عشق و تعهد

جودیت باتلر استاد دپارتمانِ رتوریک و ادبیات تطبیقی و مدیر برنامه نظریه انتقادی دانشگاه کالیفرنیا است. او مولف آثار جنجالی و جریان‌سازی چون «آشفتگی‌های جنسیتی» (1990) است و علاوه بر مباحث هویت جنسی، به مقولاتی چون حقوق بشر، فلسفه اخلاق ، و سیاست‌های ضدجنگ می‌پردازد. در این یادداشت کوتاه که در سال 2011 در ژورنال مطالعات زنان WSQ باتلر جنبه های التزامی و اخلاقی عبارت “دوستت دارم” را تحلیل می کند.

از دو یادداشت تأمل‌برانگیزی که بر (کتابم) گفتارهای برانگیختنی[i] نوشته شده، سپاسگزارم. فکر کردم باید به دو نکته که در این یادداشت ها طرح شده، پاسخ دهم. اولین نکته را ج. هیلیس میلر[ii] مطرح کرده و از من درباره نیروی تاثیرگذارِ آن نوع از کنش‌های گفتاری پرسیده که قصد ندارند کسی را جریحه دار کنند، بلکه برعکس، خبر از عشق می دهند. کنش‎گفتاری «دوستت دارم» را چطور تفسیر می کنیم؟ سوال دوم را جورج شالمن[iii] مطرح کرده و از من درباره تعهد پرسیده است. سعی می کنم از دیدگاه نظریه «ایفای نقش» اجمالاً درباره عشق و تعهد بنویسم.


ترجمه این یادداشت را در هشتمین شماره مجله ناداستان، ویژه عشق بخوانید

Related

تبرکنامه‌ها (1): شمسررحمان

نقل‌قول‌های گشایشگر آثار را بسیار دوست دارم و مدتی است جمع‌آوری می‌کنم. کتیبه در معماری، سرلوحه در ابتدای کتاب، یا…

رادیوسان: «شصت و پنج سالگی»

در هشتمین اپیزود رادیو سان تک‌نگاری «شصت و پنج سالگی» نوشته‌ی امیلی گوردون را می‌شنوید با ترجمه‌ی فرزانه دوستی و…

«بیداری» کیت شوپن منتشر شد

بیداری، اثر کیت شوپن، نخستین بار در سال ۱۸۹۹ منتشر شد. کتاب داستان ادنا پونتلیه، زنی ویکتوریایی در اواخر قرن نوزدهم، در یکی از ایالت‌های جنوب آمریکا، را دنبال می‌کند و کشمکش او بر سر دوراهی‌هایی که جامعه برایش انتخاب کرده است.

آرمان‌تن – میشل فوکو

وقتی عاشق می‌شویم، تن ما چه می‌شود؟ آیا چیزی فرای این نیاز تنانی وجود دارد؟ آیا واکنش‌های شیمیایی مغز فارغ…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.